top of page

Babies on board

Aktualizováno: 4. 11. 2021


Rozmáhá se nám tady takový nešvar: množí se nám dotazy ohledně cestování za sportem s malými dětmi. Předem upozorňujeme, že naším cílem není konkurovat “mimi-blogům” a naší vášní zůstává cestovní, zejména letecká, logistika.Kam kdy vyrazit?

Vyzkoušené máme klasiky: únorovou Mallorcu, březnové Kanárské ostrovy, květnovou Andalucii, červencové Alpy, a nově i babí léto na Sicílii. Obecně platí, že pokud je místní klima příjemné pro výkonnostní sportování, bude i pro malé děti. To samé platí o dostupnosti zdravotní péče, nabídky potravin či stravování, nebo hygienických podmínek - výkonostní sportovci a malé děti mají podobné požadavky.Co vzít s sebou?

Krámů povezete dost. Ozkoušené máme cestování se dvěma koly a výbavou pro 12-ti týdenního kojence. Je tedy důležité vzít vše nezbytné, ale zase nebrat zbytečnosti.

  • Přiměřené množství oblečení

  • Plenky a dětské příkrmy na první 2-3 dny (na zbytek pobytu lze dokoupit v místních supermarketech či lékárnách)

  • Pokud je dítě kojené a sportovní aktivity plánuje i maminka, doporučujeme s sebou vzít ozkoušené balení umělého mléka pro případ, že

by se aktivita protáhla, potkal vás defekt na kole, apod.

  • Nezbytné vybavení, kterým miminku zajistíte co možná nejpodobnější prostředí pro spánek jako má doma (zavinovačka, chůvička, pyžamko, hrací ukolébavka)

Jak vybírat bydlení?

Ať už dáváte přednost hotelům či apartmánům, měli byste vybírat ubytování tak, abyste měli alespoň dva pokoje. Až dáte drobotinu spát, je více než příjemné mít k dispozici další pokoj, kde můžete zbytek večera strávit vy. Oceníte, když bude k dispozici pračka a když ne kuchyňka, tak alespoň varná konvice.


Doporučujeme také ověřit možnost přistavení dětské postýlky. Vyhnete se tím dokupování dalšího zavazadla do letadla. Zvažte také vzdálenost ubytování od letiště a možnost parkování půjčeného auta. Bez vozu bude přemisťování z letiště vzhledem k množství zavazadel komplikované.


Jak se létá s kojenci?

Kojenec musí mít svojí letenku a musí být nahlášen k jednomu z rodičů. Kojenec je také povinen mít svůj cestovní doklad (pas a nebo občanský průkaz). Každá aerolinka si za kojence účtuje jiné ceny, ale vždy ve finále rozhoduje datum narození miminka a datum letu. Většina aerolinek nabízí tzv. letenky pro Infanta, což znamená cca 10% z ceny dospělé letenky. Nárok na takovouto letenku má miminko vždy pokud datum návratu (ukončený poslední úsek cesty) je minimálně den před 2. rokem narození.

U letenek pro děti starší více jak 24 měsíců platí podmínky dle jednotlivých aerolinek. Některé nabízejí dětské slevy (% sleva z ceny letenky dospělého), jiné nikoliv a po dovršení věku 2 let již dítě platí plnou cenu letenky. Slevy na dítě se odvíjí v závislosti na tarifu (většinou PROMO ceny a nižší tarify dětské slevy nenabízí, dražší letenky naopak ano).

Kojenec má ve většině případu vždy nárok na cestování s nějakou bagáží, ale i to se značně liší společnost od společnosti. Vše je vždy podrobně popsané na webových stránkách aerolinky, se kterou plánujete cestovat. Kojencům lze také rezervovat vlastní sedačku v případě, že máte autosedačku certifikovanou pro používání v letadle. To oceníte zejména na delších letech, protože nebudete mít dítě celou dobu na klíně a dítě se lépe vyspí. Pokud svoji sedačku mít nebude a povezete kojence na klíně, posádka Vám dá speciální bezpečnostní pás pro kojence, který připnete na ten svůj.

Jak to probíhá na letišti?

Už při odbavení je třeba nahlásit, zda cestujete s kočárkem či autosedačkou. V případě, že máte let s přestupem, je třeba u odbavení nahlásit, zda budete chtít kočárek v přestupové destinaci vyndat nebo ne. Pro přestupy kolem 1 hod za nás postačuje nosítko. Pro delší přestupy je určité kočárek příjemnější. V některých destinací lze zapůjčit kočárek erární (letištní), ale ne vždy se na to dá 100% spolehnout, že bude k dispozici.

Kočárek můžete odevzdat až u nástupního mostu do letadla. Doporučujeme mít na něj obal nebo velký igelitový pytel, abyste předešli oděrkám.


Co sbalit miminku na palubu?

  • Jeden až dva sety náhradního oblečení a dostatečné množství plenek. Vlivem změny tlaků na palubě během letu se v plenkách často odehrávají velké věci...

  • Přiměřené množství jídla a pití pokud už miminko dostává příkrmy

  • Oblíbené hračky (spolucestující ocení, když to nebudou ty hlučné)

  • Látkovou plenu či tenkou deku

Na co si dát pozor?

Kojenci ani malé děti se samy neumí vypořádat se zalehnutýma ušima. Z toho důvodu velmi doporučujeme vždy při vzletu i přistání dítě kojit nebo krmit. Polykáním mu uši sami odlehnou.


Závěrem je třeba dodat, že každé dítě je originál a bude na cestování reagovat jinak. Doporučujeme před první cestou vše probrat s pediatrem (od kolikátého týdne cestovat, jaké očkování prodělat před prvním letem, jakou sbalit dětskou lékárničku, apod.). Nám se také osvědčilo vyzkoušet spaní v jiném prostředí nejdříve ne daleko od domova (například u prarodičů, nebo na chalupě) a až poté se vydat na dovolenou do vzdálenější destinace.


Přejeme pohodové cestování s vašimi mrňousky!419 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page